неділю, 1 квітня 2018 р.




   8 фільмів для підготовки до ЗНО з історії України

Цього разу звернемо нашу увагу на не менш захоплюючий вид мистецтва, який допоможе вам розібратися зі складною проблематикою історії України    ХХ ст. – кінематограф
У нашому короткому огляді ми намагалися зробити акцент саме на нашому, українському, кінематографі, по-перше, тому що, кому, як не нам, краще описувати власну історію, по-друге, тому що більшість з наведених фільмів навряд чи є знайомими широкому колу молодих глядачів. Отже, наводимо тут далеко невичерпний, втім, на нашу думку, достатній перелік фільмів, які так чи інакше відбивають історичні події в Україні протягом 1900-2018 років.




                                  
      «Владика Андрей» (Україна, 2008)
Постать Андрея Шептицького є однією з ключових для Західної України першої половини ХХ ст. Життєпис митрополита Греко-католицької церкви є обов’язковим для розуміння згідно з програмою ЗНО/ДПА. Саме про життя та служіння митрополита Андрея йдеться у фільмі Олеся Янчука. Знаходження Шептицького на Галицькій кафедрі прийшлося на період 1900-1944 рр., себто на один з найбільш насичених періодів вітчизняної історії. Саме тому даний фільм допоможе розібратися не тільки в біографії церковного діяча, але й в буремній історії Галичини початку ХХ ст.

          «Свадьба в Малиновке» (СРСР, 1967)
Одразу зазначимо, що радянська кінокомедія вочевидь викривляє образи червоногвардійців, а тому не претендує на фактологічну достовірність. Втім, у величезному переліку історичних фільмів, цей точно припаде до душі кожному учневі, зважаючи на легкість його сприйняття. Тож, поняття «отаманщина», яке так часто в підручниках та посібниках виявляється найзаплутанішим, фільм, знятий на території Полтавщини, зробить для абітурієнтів незабутнім хоча б крилатими висловами «Опять власть меняется» та «Мы на пороге грандиозного шухера», які так точно вписуються в події 1918-1921 років.

      «Гіркі жнива» (Канада, 2017)
Фільм «Гіркі жнива» став справжнім інформаційним приводом для вітчизняних ЗМІ у 2017 році. По-перше, стрічка стала однією з небагатьох, які присвячені українській історії, проте відзняті закордонним режисером. По-друге, шквал позитивних та негативних відгуків посилив інтерес до фільму. Не можна не погодитися з тими критиками, які написали, що у фільмі тема Великого Голоду 1932-1933 рр. Розкрита поверхово, втім, водночас, треба зазначити велику просвітницьку роль драми для закордонного глядача. Ми ж пропонуємо читачам самим зробити свої висновки щодо фільму після його перегляду, а одночасно повторити для себе тему радянської колективізації та Голодомору.

 «Білий птах з чорною ознакою» (СРСР, 1970)
Цей фільм буде подвійно корисним для майбутніх абітурієнтів, оскільки знятий він був режисером Юрієм Іллєнком та сам по собі є джерелом з вивчення культури УРСР періоду загострення кризи радянської системи (1960-1980-х років), а зокрема так званого «українського поетичного кіно». Втім, оповідь стрічки стосується дещо іншого періоду вітчизняної історії, а саме 1937-1947 рокам. Події фільму відбуваються на Буковині, тож глядач матиме змогу побачити одразу декілька важливих для історії України подій – румунізацію Буковини, вторгнення Червоної Армії, діяльність УПА тощо. Не зважаючи на те, що режисер не героїзує радянську армію та не демонізує українських націоналістів, фільм отримав найвищу нагороду одного з найстаріших кінофестивалів світу – Московського міжнародного кінофестивалю, а також низку кінонагород в Ірані, Італії та Японії.

           «Хайтарма» (Україна, 2013)
Депортація кримських татар 1944 року, яка стала однією з найжахливіших трагедій повоєнної України, лише нещодавно стала однією з обов’язкових тем для вивчення випускниками шкіл. Саме дуже часто на шкільних уроках історії їй приділяється недостатня увага. Трагедія одного з найвидатніших радянських льотчиків Ахмет-Хана Султана не залишить байдужим жодного глядача, вчергове доводячи, що антилюдський характер радянського режиму не змінив своєї природи під час та після Другої світової війни.
     
          «Параджанов» (Україна-Франція-Грузія-Вірменія, 2013)
Життя та творчість Сергія Параджанова – це не тільки обов’язковий для знання матеріал з ДПА з історії України, але й історія, яка насправді заслуговує на сценарій до кінофільму. Біографічна картина доволі детально змальовує творчий шлях великого режисера на тлі епохи зміни курсу радянського керівництва з «відлиги» на повернення сталінських підходів. Безумовно трагічна доля творця, втім, не є центральною темою стрічки. Як не дивно, фільм залишає по собі доволі позитивні емоції, оскільки в центрі має життєстверджуючу ідею – жоден авторитарний режим не в змозі зламати волю творця до прекрасного.

          «Кому вгору, кому вниз» (Україна, 1991)
Українській кінематограф 90-х років переживав справжню кризу, серед якої ексцентрична комедія з українськими зірками Анатолієм Хостікоєвим та Богданом Бенюком, стала справжньою перлиною. Фільм оповідає нам абсолютно фантастичну історію про головного героя, який раптово з 1970-х років потрапив на два десятиріччя вперед. Різниця між періодом «застою» та першими пострадянськими роками створює безліч комічних ситуацій, в які потрапляє герой. Оскільки сам фільм змальовує нам картину тих років, коли він власне і був знятий, режисерові неважко було показати стан пересічних громадян в 1990-1992 роках. Тим, хто цікавиться історією України, ця стрічка ще й нагадає про проблеми як 1960-1980-х років. Безумовно, ця картина must see для всіх, хто народився в 90-і та на початку 2000-х.

          «Помаранчеве небо» (Україна, 2006)
Для вчителів та учнів не секрет, що остання тема програми до ЗНО з історії України є чи не найважчою з точки зору оціночних суджень. Адже в незалежній Україні і досі важко відрізнити, де закінчується історія і починається політика. Творцям фільму «Помаранче небо», на наш погляд, вдалося утриматися на грані історії, політики та романтики, не створюючи пропагандистський продукт. Основна лінія картини, яка стосується кохання на тлі подій осені 2004 року в Києві, навряд чи залишить байдужою молодих людей, паралельно реконструюючи події Помаранчевої революції. 

Немає коментарів:

Дописати коментар